Kościół paraf. św. Piotra Apostoła i Matki Bożej Fatimskiej powstał w l. 1984—91 wg proj. zespołu architektów w składzie: Tadeusz Przemysław Szafer, Ewa i Jacek Gyurkovich, jako votum za ocalenie Jana Pawła II podczas zamachu 13 V 1981. W prezbiterium nad ołtarzem głównym kopia fresku Perugina z Kaplicy Sykstyńskiej (Chrystus przekazuje klucze św. Piotrowi). Po lewej figura Matki Bożej Fatimskiej z drzewa palisandrowego (dar biskupa Leirii z Fatimy). Po prawej tron Jana Pawła II. Przed kościołem brązowy pomnik Jana Pawła II wykonany i ofiarowany papieżowi przez włoskiego rzeźbiarza Luciano Minguzzi. W dzwonnicy 3 dzwony spiżowe – dar włoskiego miasta Vittorio Veneto.
Przy ul. Lwowskiej d. koszary 12. Pułku Piechoty (1918-39), obecnie koszary WP im. gen. Stanisława Fiszera. Przed koszarami pomnik Żołnierza Polskiego, na którym tablica: „Trzystu pięćdziesięciu wiernym synom Ojczyzny z 12. PP, poległym w bojach o jej wolność i granice w latach 1918-1920 dumni ich męstwem, wdzięczni wspomnieniem, bliscy sercem – 12. PP i Ziemia Wadowicka”. Sztandar 12. PP w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
W dzielnicy Mikołaj (ul. Błonie 1) parterowy, klasycystyczny dwór Mikołaja Komorowskiego z pocz. XIX w., restaurowany w l. 1959-60, oraz zabudowania gospodarcze z tegoż okresu (spichlerz, stajnie i lamus).
Niegdyś Wadowice miały trzy rynki – Główny, Górny zwany także „Zbożowym” (dziś pl. Kościuszki), Bydlęcy (dziś os. Westerplatte).
W Wadowicach urodził się w 1912 znany artysta rzeźbiarz Franciszek Suknarowski, którego liczne rzeźby znajdują się m.in. w Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej, Muzeum w Gorzeniu Górnym. Dla Wadowic wykonał m.in. pomnik Emila Zegadłowicza (1958). Przy ul. Karmelickiej 61 Galeria Franciszka Suknarowskiego.
Współczesne Wadowice organizują co roku (w kwietniu) Dziecięcy Przegląd Piosenki i Poezji Religijnej „Wadowice” (w Domu Katolickim) i Wadowickie Spotkania Teatralne (w Wadowickim Domu Kultury, ul. Teatralna 1). W Wadowicach od 1994 ukazują się dwa miesięczniki: „Echo Wadowic” i „Nad Skawą”.
Z Wadowic wychodzą interesujące szlaki turystyczne:
• zn. czarne – Wadowice — Gorzeń Górny – Jaroszowicka Góra – Zagórze
• zn. niebieskie – Wadowice – Łysa Góra – Ponikiew – Groń Jana Pawła II (Jaworzyna) – schronisko
• zn. żółte – Wadowice – Babica – Wysoka – Kalwaria Zebrzydowska
• zn. zielone – Wadowice – Zator.
■ W odl. 3 km na pd. zach. Gorzeń Górny, wieś z XV w. W klasycy stycznym dworku, zwanym Murowańcem, największe w Polsce muzeum biograficzne Emila Zegadłowicza (1888-1941) – twórcy oryginalnej grupy literacko-plastycznej „Czartak”, której nazwa wywodzi się od kamiennej budowli z XVII w. istniejącej niegdyś w sąsiedniej wsi Mucharz. W Gorzeniu mieszkał i tworzył wybitny rzeźbiarz ludowy Jędrzej Wowro (Wawro) (1864-1937), ur. 13 XI 1864 w Gorzeniu Dolnym – twórca oryginalnych świątków rzeźbionych w drewnie lipowym. W 1923 Emil Zegadłowicz zafascynowany twórczością ludowego artysty napisał piękny wiersz „Ballada o czwartym powsinodze beskidzkim, świątkarzu, o Bogu prawdziwym i Chrystusie frasobliwym rzeźbiącym Świętego Wowra”, a w 1937, wspólnie z Edwardem Kozikowskim, książkę – „O Jędrzeju Wowrze snycerzu beskidzkim”. Wiele prac w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Krakowie.