Turcja – kraj czterech mórz

Turcja – kraj czterech mórz

Jeśli wybierasz się na swoje wymarzone wakacje do Turcji, to ten serwis jest przygotowany właśnie z myślą o Tobie! Znajdują się tu podstawowe informacje na temat kraju, ale przede wszystkim na temat jego atrakcji turystycznych i miejsc godnych odwiedzenia.

Turcja to państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, częściowo także w Europie. Stolicą Turcji jest Ankara, a cała Turcja nazywana jest krajem czterech mórz, ponieważ od północy otacza ją Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, natomiast od południa Morze Śródziemne, które w języku tureckim nazywane jest Morzem Białym. Największymi miastami Turcji są: Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep oraz Konya. Państwo tureckie graniczy z ośmioma innymi państwami, a długość granicy wynosi 2627 km. Najbardziej rozwijającą się gałęzią gospodarki w Turcji jest turystyka.

Przyjeżdżają tu m.in. turyści z Niemiec, Rosji, Francji oraz Polski, a wpływy z turystyki wynoszą 3,6 mld dolarów. Największymi ośrodkami turystycznymi są: wybrzeże Morza Egejskiego i Śródziemnego, Stambuł oraz Kapadocja, a także zabytki kultury antycznej, czyli Troja, Milet, Efez. W dawnych czasach Turcja była miejscem, w którym rozkwitało wiele cywilizacji m.in. Persja oraz Bizancjum. Po wszystkich tych cywilizacjach pozostały wspaniałe zabytki w postaci starożytnych budowli i archeologicznych znalezisk. Tureckiee plaże, pokryte złotym piaskiem, są znane na całym świecie. Znakiem rozpoznawczym Turcji są również nocne kluby i głośne bary, co sprzyja idealnemu spędzeniu urlopu. Turcja to idealna mieszanka mórz, gór i słońca, a klimat panujący tu od kwietnia do października sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie wakacyjnego urlopu. Stolica Turcji jest jej drugim, co do wielkości, miastem (największy jest Istambuł). Jest ona jednym z najpopularniejszych celów wycieczek turystycznych. Występuje tu wiele zabytków architektury (świątynie Romy i cesarza Augusta), restauracji, muzeów ( Muzeum Etnograficzne, Muzeum Cywilizacji Anatolijskich), a szerokie ulice są jej znakiem rozpoznawczym. Kolejnym popularnym celem podróży jest Antalya, położona na południowym wybrzeżu Turcji. Miasto to chlubi się tytułem „ Turystycznej stolicy Turcji”, ponieważ nieustannie rozwija się jako kurort turystyczny. Oprócz skąpanych w słońcu plaż znajdują się tutaj również bardzo ciekawe zabytki, a wśród nich minaret Yivil, który jest pozostałością meczetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *