Falkland

Howe of Fife to nizinny obszar położony na północ od Glenrothes, w cieniu bliźniaczych szczytów West Lomond (517 m n.p.m.) i East Lomond (420 m n.p.m.) należących do porośniętego wrzosem pasma Lomond Hills. Krajobraz jest tu zupełnie inny niż w przemysłowych okolicach Kirkcaldy i Glenrothes. Dobrze się tu zatrzymać w drodze do St Andrews. Warto zajrzeć do pałacu w Falkland i przejść się ulicami ładnego targowego miasta Cupar. Dość często kursują tu autobusy, zwłaszcza na trasie Kirkcaldy – Dundee. Jest tu też linia kolejowa; pociągi zatrzymują się na stacjach w Cupar i Leuchars, po czym przez most na Tay zmierzają do Dundee.

Falkland

FALKLAND rozciąga się na zboczu i u podnóża East Lomond. Wąskie uliczki zabudowane są dobrze zachowanymi kamieniczkami z XVII i XVIII w. Osada rozrastała się wokół pałacu Falkland (IV-X pn.-sb. 11.00-17.30, nd. 13.30-17.30; NTS; 4 £, ogrody 2 £). Stoi on na miejscu dawnego zamku, siedziby Macduffów, hrabiów Fife. Ponieważ szekspirowski Makbet kilkakrotnie pojawia się na kartach niniejszego przewodnika wraz z kolejnymi zamkami, które pretendują do miana świadków wydarzeń zawartych w tragedii, wypada dla ścisłości przypomnieć, że akcja dramatu w czwartym akcie jednorazowo przenosi się także do zamku Macduffa w Fife. Tym razem z rąk oprawców nasłanych przez Makbeta ginie żona i synek Macduffa. Budowę obecnego pałacu rozpoczął Jakub IV w 1500 r. Dzieła dokończył Jakub V który także zajął się ozdobieniem pałacu, mającego potem stać się ulubioną rezydencją królewską. W 1650 r. mieszkał tu Karol II przybyły do Szkocji na koronację. Po powstaniu jakobitów w 1715 r. i okresie okupacji pałacu przez Rob Roya budowla popadła w ruinę. Pozostawała w tym stanie do schyłku XIX w., dopóki nie przejął jej trzeci markiz Bute. Nowy właściciel przeprowadzi! kapitalny remont, który przywrócił pałacowi wspaniały wczesnorenesansowy wygląd. 40-minutowe zwiedzanie z przewodnikiem obejmuje południowe i wschodnie skrzydło budowli. W lepiej zachowanym jest skrzydle południowym znajduje się wspaniały salon, kaplica Królewska (Chapel Royal), w której do dziś odprawia się msze, i Galeria Gobelinów, na ścianach której wiszą piękne flamandzkie tapiserie z XVII w. Warto zajrzeć również do ogrodów z grządkami różnorodnych ziół. Jest tu też najstarszy w Wielkiej Brytanii kort tenisowy zbudowany w 1539 r. dla Jakuba V i używany do dziś.

W przerwach między pojedynkami tenisowymi królewscy goście polowali w Falkland na jelenie i dziki. Żyły one w lasach porastających wówczas Howe of Fife, ciągnących się w kierunku Cupar położonego 16 km na północny wschód. Dziś jelenie można obejrzeć w Ośrodku Zwierzyny Płowej (Scottish Deer Centre; IV-X codz. 10.00-17.00; VII i VIII do 18.00; 4 £), 5 km na zachód od Cupar przy drodze A91. Specjalizuje się on w hodowli jelenia szlachetnego, lecz są tam i inne gatunki jelenia, daniele i renifery. Z oswojonymi zwierzętami chętnie bawią się dzieci. W ośrodku można też uprawiać gry sportowe, urządzić sobie piknik lub wycieczkę z przewodnikiem po jednym ze szlaków przyrodniczych.

Falkland to dogodna baza dla turystów uprawiających piesze wędrówki. Bierze tu początek kilka szlaków, wyjąwszy trasę wiodącą na szczyt East i West Lomond, która zaczyna się na parkingu Craigmead, ok. 3 km na zachód od miasta (pamiętaj o zasadach ostrożności w górach).

Nocleg w Falkland proponuje schronisko młodzieżowe przy Back Wynd (III-IX; XI-II tylko sb.; tel. 01337/857710; kat. 3). Dokładnie naprzeciwko pałacu, przy High St, stoi Hunting Lodge Hotel (tel. 01337/857226), nieco dalej w górę drogi znajduje się Covenanter Hotel, warunki w obu są komfortowe. Spośród B&B wyróżnia się Oakbank Guest House przy The Pleasance (tel. 01337/857287).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *