Włoska Wenecja

Włoska Wenecja

Wenecja to miasto, które każdy powinien odwiedzić. Nie sposób oprzeć się jej niebywałemu urokowi. Położona jest na ponad stu bagnistych wyspach Morza Adriatyckiego. Z tego powodu cały ruch odbywa się tu droga wodną, czyli kanałami, lub pieszo. Na ulicach nie słychać warkotu samochodów, ale delikatny plusk fal.

Spacerując po Wenecji, co chwilę natrafia się na przepiękne, urokliwe miejsca. Jest tu mnóstwo romantycznych zakątków. Dlatego Wenecja zwana jest również Miastem Zakochanych. Jednak nie tylko im serce bije tu szybciej. Miasto na każdym zrobi niesamowite wrażenie. Znajduje się tu niezliczona ilość zabytków z różnych okresów historycznych i różnych kultur. Są one piękną pozostałością po dawnej świetności Republiki Weneckiej. Najważniejsze budowle znajdują się na Placu św. Marka. Jego historia sięga już IX wieku. Nawet Napoleon Bonaparte był zachwycony jego zabudową i nazwał go najpiękniejszym salonem Europy.

Faktycznie na placu i w jego okolicy znajdują się wartościowe zabytki. Jednym z nich jest XIV-wieczny Pałac Dożów – symbol Republiki Weneckiej. Budynek sprawia wrażenie niezwykle lekkiego i zwiewnego. Wszystko za sprawą strzelistych arkad, koronkowych łuków i ażurowych zdobień. Warto również zwiedzić piękne wnętrza Pałacu, z unikalnymi eksponatami i niesamowitymi malowidłami na sufitach. Na szczególną uwagę zasługują Złote Schody, Sala Wielkiej Rady i Schody Gigantów. Jednym z najpiękniejszych zabytków Wenecji jest Bazylika św. Marka – patrona Wenecji. Robi ona niesamowite wrażenie, za sprawą misternie dopracowanych detali. Budowla łączy w sobie różne style architektoniczne – bizantyjski, gotycki, islamski i renesansowy.

Piękne jest również jej wnętrze, z pięknymi mozaikami, dziełami sztuki wschodu, Złotym Ołtarzem i relikwiami św. Marka. Na Placu warto też obejrzeć Starą i Nową Prokurację oraz dzwonnicę, której początki sięgają IX wieku.

Oczywiście Wenecja to nie tylko Plac św. Marka. Każda dzielnica obfituje w niezwykłe zabytki, jak chociażby Palazzo Ducale, Torre dell’Orologio, bazylika mniejsza Santa Maria della Salute i Campanilla. Niezwykłą atrakcją miasta są gondole. Przejażdżka gondolą to niezwykle romantyczne przeżycie.

Można wówczas ujrzeć piękno Wenecji w całej okazałości. Najbardziej znaną i największą arterią wodną jest Canale Grande. Można po nim podróżować tramwajem wodnym. Cena jest niewielka, a możliwość zobaczenia niezwykłych miejsc ogromna. W szczególności warto zwrócić uwagę na liczne mosty i mostki.

Najbardziej znane i jednocześnie najpiękniejsze są: uwielbiany przez romantyków Most Westchnień oraz Most Rialto. Wenecja to miasto, w którym w sezonie turystów jest dwa razy więcej niż miejscowych. Tym, co przyciąga przyjezdnych, jest niezwykła aura tego wodnego miasta, niespotykana nigdzie indziej na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *