Dolina Forth

Dolina Forth

Dolina Forth, długości ok. 65 km, rozciąga się na południowy wschód od Stirling wzdłuż górnego odcinka Firth of Forth. Region ten słynął od dawna dzięki przemysłowi, głównie za sprawą znanej, choć obecnie nieczynnej huty żelaza Carron w pobliżu Falkirk. Zakłady powstałe w 1759 r. wytwarzały armatki (tzw. „carronady”) dla floty Nelsona. Współcześnie o przemysłowym charakterze regionu decydują olbrzymie zakłady petrochemiczne koncernu BP w Grangemouth. Światła i płomienie rafinerii tworzą nocą niezwykły widok. Nic więc dziwnego, że natchnęły Bertranda Taverniera do nakręcenia w Szkocji w 1979 r. ponurego filmu science fiction zatytułowanego Śmierć na żywo.

W dolinie Forth trudno znaleźć przyjemne miejsce noclegowe, najlepiej więc zwiedzić ją podczas jednodniowego wypadu ze Stirling lub Edynburga. Jeśli jesteś miłośnikiem lokomotyw parowych, koniecznie wybierz się do Bo’ness. Poza tym jedyną atrakcją, której nie można przegapić, jest pałac Linlithgow.

Jeśli przyjedziesz ze wschodu, możesz wstąpić do oznaczonego drogowskazem biura informacji turystycznej przy Pine’N’Oak Layby obok mostu Kincardine (poł. IV-V pn.-sb. 11.00-17.00, nd. 13.00-17.00; VI-VIII codz. 10.00-18.00; IX pn.-sb. 11.00-17.00, nd. 13.00-17.00; tel. 01324/831422). Do Falkirk i Linlithgow łatwo dojechać dzięki regularnym połączeniom kolejowym Stirling-Edynburg. Dotarcie do innych miejsc wymaga korzystania z komunikacji autobusowej.

PARK LEŚNY KRÓLOWEJ ELŻBIETY

Queen Elizabeth Forest Park obejmuje pierwotne, nieskażone tereny, sąsiadujące z Loch Lomond i położone na skraju Highlands. W obrębie powierzchni wynoszącej 30 tys. ha znajdują się m.in. jeziora Loch Ard, Loch Achray, Loch Lubnaig, a także szczyty Ben Venue, Ben A’an i Ben Ledi. Park zarządzany przez Forestry Commission jest miejscem służącym także rekreacji i wypoczynkowi. Przez jego tereny prowadzi wiele oznakowanych szlaków i ścieżek, do których należy m.in. odcinek West Highland Way oraz trasa na Ben Lomond (973 m n.p.m.) na zachodnim krańcu. Środowisko przyrodnicze jest tu zróżnicowane. W lasach na północ od Balmaha żyją jelenie, sarny i dzikie gęsi. Ośrodek informacyjny parku znajduje się tuż za Aberfoyle w Trossachs.

Nocleg na terenie parku można znaleźć na jednym z dwóch kempingów – pierwszy mieści się w Cashel nad brzegiem Loch Lomond (niedaleko Rowardennan), drugi w Coble-land nad rzeką Forth, na południe od Aberfoyle. Na brzegu Loch Lubnaig, w miejscowości Stra-thyre (na południe od Lochearnhead), stoją drewniane doniki, które można wynająć za sumę 299 £ na tydzień; rezerwacja tel. 0131/3340303.

Szczegółowych informacji o parku udzielają Forest Enterprise, Aberfoyle, Stirling FK8 3UK (tel. 01877/382383) oraz Countryside Ranger Service, Stirling District Council, Municipal Buildings, Stirling FK8 2HU (tel. 01786/432363).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *