Cupar

Cupar

CUPAR, stolica Fife, leży po obu stronach niewielkiej rzeki Eden. Wokół rozciągają się łagodne zbocza wzgórz. Jako znany ośrodek targowy w czasach średniowiecznych miasto zyskało ważną pozycję, którą zdaje się zachowywać do dzisiaj. Wciąż jeszcze odbywa się tu cotygodniowa aukcja żywego inwentarza. W 1276 r. Aleksander III zwołał w Cupar zgromadzenie przedstawicieli Kościoła, arystokracji i mieszczaństwa, tworząc tym samym zalążek parlamentu. Kłopoty stąd wynikłe uczyniły go później przedmiotem kpin w zjadliwej sztuce Davida Lindsaya Ane Pleasant Satyrę of the Thrie Estaitis (1535 r.), będącej jednym z najwcześniejszych dramatów szkockich.

Cupar jest głównym węzłem drogowym Fife, główna ulica, jednocześnie część ważnej trasy z Edynburga do St Andrews, jest wyraźnie przeciążona. Mercat Cross, stojący w fatalnym miejscu pośród pędzących aut, składa się z ocalałych szczątków XVII-wiecznego oryginału zniszczonego przypadkowo przed kilku laty przez ciężarówkę.

Warto zatrzymać się w Cupar choćby po to tylko, aby zwiedzić Wzgórze Tarvit (Hill of Travit; Wielkanoc-poł.X codz. 13.30-17.30; NTS; 3 £; ogrody cały rok codz. od 10.00 do zmroku; 1 £),3km na południe od miasta. Jest tam rezydencja edwardiańska powstała w wyniku przebudowy wcześniejszego gmachu z końca XVII w. Pracami kierował Robert Lorimer. Posiadłość należała niegdyś do geografa i kartografa, Johna Scotta. Na jej terenie stoi pięciopiętrowa wieża mieszkalna Scotstarvit z końca XVI w. Klucze do wieży latem można otrzymać w dworze znajdującym się 1,2 km na wschód. Budowla postawiona na niewielkim wzniesieniu jest doskonałym przykładem szkockiej siedziby obronnej, zapewniającej zarówno bezpieczeństwo w razie napadu, jak i wygodę mieszkania. Cała posiadłość znalazła się w 1949 r. w rękach NTS na mocy testamentu poprzedniego właściciela. Część jest dziś wynajmowana (zob. niżej), natomiast w samym dworze pomieszczono ciekawą kolekcję mebli francuskich oraz mebli w stylu chippendale z XVIII w., zbiór malarstwa holenderskiego i chińskiej porcelany.

Informacje praktyczne

Biuro informacji turystycznej w Cupar (V pn.-sb. 9.30-17.30; VI-IX pn.-sb. 9.30-17.30, nd. 14.00-17.00; 001334/652874) mieści się wGranary Business Centre na Coal Rd. Stacja kolejowa znajduje się tuż na południe od centrum; zatrzymuje się przed nią autobus #23 ze Stirling do St Andrews. Jeśli masz zamiar nocować w mieście, wybierz sympatyczny Eden House Hotel przy 2 Pitscottie Rd (tel. 01334/652510;®), w którym można też niedrogo zjeść smaczne dania szkockie. NTS wynajmuje mały domek u stóp wieży Scotstarvit, żądając ok. 200 £ za tydzień (tel. 0131/2439331). W samym Cupar i w okolicy jest parę niezłych B&B, np. Mili Cottage w Cults Mili tuż za miastem (tel. 01334/654980). Jeśli pozwalają ci na to zasoby finansowe, możesz się zatrzymać w którymś z najlepszych hoteli położonych z dala od centrum. Jednym z nich jest Balbirnie House Hotel w Balbirnie Park (tel. 01592/610066). Mieści się on we wspaniałym dworze georgiańskim, 8 km na południowy zachód od miasta. Wokół rozciąga się park o powierzchni 168 ha. W LETHAM, 8 km na północ od Cupar, znajdziesz Feraie Castle Hotel (tel. 01337/ 810381) ulokowany w najprawdziwszym zamku. Zjeść tam możesz dania barowe, a także droższe posiłki na zamówienie. W okolicy nie brak dobrych restauracji, z których szczególnie warta polecenia jest znakomita Ostler’s Close na 25 Bonnygate (tel. 01334/ 655574). Można też przedsięwziąć wyprawę trasą B940 na wschód do cieszącej się dobrą sławą Peat Inn. Jeśli masz ochotę napić się czegoś lub przekąsić coś na szybko, wstąp do Watts obok biura turystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *