Trossachs

Trossachs

Region Trossachs bywa często określany jako Highland w miniaturze. Jest to kraina o wyjątkowo bogatym i zróżnicowanym krajobrazie. Romantyczne, urwiste szczyty i porośnięte gęstym lasem zbocza to pejzaże zazwyczaj kojarzone ze Szkocją; to ziemie Rob Roya, gdzie każdy wodospad, każda skryta w gęstwinie grota i ledwo dostrzegalna ścieżynka gościły niegdyś XVII-wiecznego szkockiego banitę, przywódcę klanu MacGregorów. Dokładnie rzecz biorąc, nazwa „Trossachs”, tłumaczona zwykle jako „szorstka kraina” lub „kraj na rozdrożu”, odnosiła się pierwotnie wyłącznie do lesistej doliny między Loch Katrine a Loch Achray. Obecnie jednak terminem tym określa się zazwyczaj cały obszar od Callander na wschodzie do Queen Elizabeth Forest Park na zachodzie, sięgający aż po wschodnie brzegi Loch Lomond.

Tereny te są wymarzone dla amatorów turystyki pieszej. Szczególnie atrakcyjne i wymagające sporych umiejętności są szlaki na Ben Venue i Ben A’an na południowych krańcach Loch Katrine, a także na Ben Ledi, położony tuż na północny zachód od Callender. Przy sprzyjającej pogodzie tamtejsze widoki zapierają dech w piersiach. Warunki atmosferyczne są tam jednak zmienne i trudne do przewidzenia. Każdego roku w górach Trossachs notuje się wypadki śmiertelne, więc koniecznie należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Zwolennicy mniej forsownych wycieczek mogą rozpocząć wędrówkę od ośrodka informacyjnego Parku Królowej Elżbiety, położonego na północ od Aberfoyle przy trasie A821. Dobrą pomocą przy wyborze trasy może być przewodnik Walk Loch Lomond and the Trossachs, w którym szlaki sklasyfikowano według stopnia trudności. Trossachs Trundler (V-IX pn.-pt. i nd.; szczegółowe informacje w każdym biurze turystycznym) to stylowy autobus kursujący okrężną trasą przez Callander, Loch Katrine i Aberfoyle. Zatrzymuje się po drodze w różnych miejscach, jego rozkład jazdy jest dostosowany do godzin, w których odbywają się rejsy parowca Sir Walter Scott po Loch Katrine. Dzienny bilet kosztuje 3,95 £ (lub 6,20 £ łącznie z biletem na autobus ze Stirling do Callander).

Rozgłos, jakim początkowo cieszył się region Trossachs, był zasługą Waltera Scotta i dwu jego utworów, Pani jeziora i Rob Roy, których akcję pisarz osadził w tych stronach. W późniejszych latach popularność Trossachs nie słabła, w szczycie sezonu jest tu wciąż bardzo tłoczno. Lepiej przyjechać w te strony jesienią, gdy wzgórza mienią się paletą barw, a turystów jest zdecydowanie mniej. Jeśli chodzi o wybór miejsca pobytu, to Aberfoyle nie jest specjalnie atrakcyjne, nawet latem, lepiej więc zatrzymać się, w romantycznym ustroniu jeziora Menteith lub w ładnym miasteczku Callander.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *