Dollar

Dollar

DOLLAR to najważniejsze z miast u podnóża Wzgórz Ochil. Leży ono w zacisznej kotlinie na północnym brzegu rzeki Devon, zasilanej przez górskie potoki. W mieście jest jedna z najlepszych prywatnych szkół w Szkocji, założona dzięki znacznej kwocie zapisanej przez miejscowego dobroczyńcę Johna MacNabba. Uczniowie i nauczyciele szkoły stanowią bez mała jedną trzecią ogółu mieszkańców. Nad miastem góruje zamek Campbell (IV-IX pn.-sb. 9.30-18.00, nd. 14.00-18.00; X-III pn.-śr. i sb. 9.30-16.00, czw. 9.30-12.00, nd. 14.00-16.00; NTS i HS; 1,50 £), wznoszący się nad groźną przepaścią Dollar Glen. Dawniej zamek nazywano „Ponurym Zamczyskiem” (Castle Gloom). Nieoficjalnie określenie to funkcjonuje do dziś; choć niewątpliwie oddziałuje na wyobraźnię, w rzeczywistości pochodzi od zniekształconej nazwy w języku gaelickim. Od głównej ulicy prowadzi w górę 1,5-kilometrowa droga, która szybko staje się wąska i stroma i urywa się niedaleko zamku. Na szczycie jest parking z ograniczoną ilością miejsc. Oznakowany szlak wiedzie przez dolinę do zamku pośród omszałych skał i rwących strumieni.

W 1481 r. zamek znalazł się w rękach rodu Campbellów, którzy w 1489 r. zmienili jego dawną nazwę z Castle Gloom na Castle Campbell. W 1556 r. wygłaszał tu nauki John Knox; czynił to jednak prawdopodobnie z murów zamku, a nie – jak chce tradycja -stojąc pod osobliwymi arkadami w ogrodzie. W 1654 r. zamek został podpalony przez oddziały Cromwella, czego śladem pozostają do dziś szczątki zgrabnej XVII-wiecznej loggii i pozbawiona dachu sala. Z pożaru ocalała natomiast najstarsza część zamku, ciekawa XV-wieczna baszta zbudowana przez Colina Campbella. Obok głównej sali znajduje się maleńka cela więzienna. Przez otwory latryn widać ziemię, spojrzenie w dół może przyprawić o zawroty głowy. Ze szczytu wieży roztacza się widok na wzgórza za zamkiem i Dollar leżące w dolinie.

Jeśli zechcesz przenocować w Dollar, wybierz ładny Burnside House przy 24 West Burnside (tel. 01259/743I92) lub Castle Campbell Hotel na Bridge St (tel. 01259/742519). The Gean House w pobliskim Alloa (tel. 01259/219275) to elegancki edwardiański pałacyk, położony w parku o powierzchni 4 ha. Trudno o lepsze miejsce na uroczysty obiad, aniżeli tutejsza restauracja obita pluszem i wyłożona drewnem orzechowym, proponująca proste potrawy, za to najwyższej jakości. Jeśli chcesz zjeść taniej, czekają na ciebie przysmaki kuchni szkockiej, przyrządzane w Harvieston Inn, tuż za wyjazdem z Tillicoultry przy głównej drodze do Dollar.

WYCIECZKI PIESZE W OKOLICACH DOLLAR

Mapa z serii Ordnance Sumy Landranger nr 58.

Szlak zwany Classical Dollar Academy obejmuje cztery „kolegia”. Aby zdobyć zaliczenie, należy podczas wycieczki dotrzeć przynajmniej do trzech z nich, a są to: Hill (wzgórze), Castle (zamek), Glen (dolina) i Devon. Rzeka Devon bierze początek na terenie wzgórz Ochil, lecz w okolicach Glendevon tworzy obszerne zakole i ponownie płynie wzdłuż doliny u podnóża Ochil. Na wycieczkę do doliny i zamku potrzeba 2 godz., jeśli natomiast przy okazji chcesz zdobyć wzgórze Dollar, musisz dołożyć jeszcze godzinę.

Wyprawa rozpoczyna się w centrum, u stóp wieży zegarowej. Należy iść w górę Burnside, a potem ścieżką od górnego mostu wzdłuż strumienia. Dalsza droga wiedzie przez otwartą przestrzeń i wkracza do zalesionej doliny (pod zarządem NTS). Na rozdrożu należy zawrócić i przejść przez Long Bridge. Między urwiskiem a rwącą wodą prowadzi tylko wąskie przejście, należy zatem bardzo uważać na dzieci, szczególnie w miejscach stromych i pozbawionych zabezpieczeń. Uwaga na wąwóz na końcu – to nie jest droga do zamku! Przechodząc przez któryś z mostków, można wreszcie dojść do zamku Campbell, wznoszącego się pomiędzy potokami Bum of Care i Burn of Sorrow.

Wrócić do Dollar można wąską asfaltową drogą zaczynającą się tuż poniżej zamku. Jeśli natomiast chcesz wędrować dalej, łatwo możesz zdobyć wzgórze Dollar (na mapie OS oznaczone jako Bank Hill). Trzeba po prostu iść w górę potoku do mostu na Sorrow. Stamtąd również można zejść prosto do Dollar, po drodze przechodząc przez pole golfowe. Starą drogą używaną przez pasterzy można dotrzeć do Glendevon, lecz uprzednio należy sobie zapewnić transport powrotny do Dollar. Za zamkiem droga wiedzie w dół, potem wznosi się w stronę starej chaty (początek szlaku do Glendevon) i parkingu (stąd ładny widok na zamkową wieżę). Następnie szlak schodzi ostro w dół ku miastu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *