Książęca Przełęcz

Książęca Przełęcz

Koniecznie należy urządzić sobie wycieczkę z Aberfoyle do Callander, nawet gdyby trasę trzeba było pokonać pieszo. Część szlaku wiedzie przez Książęcą Przełęcz (Duke’s Pass), która swą nazwę zawdzięcza niegdysiejszemu właścicielowi, księciu Montrose. Trasa prowadzi przez Park Leśny Królowej Elżbiety, dochodząc do południowego skraju Loch Katrine. Przez przełęcz kursuje autobus z Aberfoyle do Callander.

Za Aberfoyle szosa A821 pnie się zakolami w górę po grzbietach wzgórz, tworząc karkołomne serpentyny. W połowie drogi znajduje się interesujący ośrodek informacyjny Queen Elizabeth Forest Park (IV-X codz. 10.00-18.00;tel. 01877/382258), którego ekspozycja stanowi dobre wprowadzenie w świat miejscowej fauny i flory. Biorą tu początek liczne oznakowane szlaki, które obfitują w piękne widoki równin i okolicznych wzgórz. Około

1,5 km dalej zaczyna się skręcająca w prawo trasa Achray Forest Drive, którą warto pokonać autem lub pieszo. Wiedzie ona przez lasy i wzdłuż zachodniego brzegu Loch Drunkie, a następnie łączy się z główną drogą. Po następnych paru kilometrach szlak odbija w lewo od szosy, zmierzając w stronę południowych brzegów Loch Katrine, leżącego u stóp Ben Venue (722 m n.p.m., szlak trudny). Stamtąd właśnie rozpoczyna swój rejs zabytkowy parowiec Sir Walter Scott, kursujący po wodach jeziora od 1900 r. (IV-IX 4 dziennie, oprócz sb. 2 dziennie; 3,40 £). Odgłos jego staroświeckiego motoru rozlega się na trasie wiodącej do Stronachlachar i dziewiczej krainy Glengyle, rodzinnych stron Rob Roya. Wspinaczka na Ben A’an (463 m n.p.m.) rozpoczyna się obok Trossachs Hotel na północnym brzegu Loch Achray. Budowla nie służy już jako hotel, zachowały się w niej jednak bogate wnętrza zaprojektowane w 1852 r. przez architekta o dziwnie brzmiącym nazwisku Willoughby d’Eresby.

Końcowy odcinek przełęczy ciągnie się wzdłuż cichych brzegów Loch Venachar u południowych podnóży Ben Ledi. Zwróć uwagę na kościół Callander bardzo ładnie położony na końcu jeziora. Mszę odprawia się tu w pierwszą sobotę miesiąca o 15.00, być może dlatego, że na dotarcie tu poświęcić trzeba cały ranek. Historię Trossachs i burzliwe dzieje Rob Roya szczegółowo przedstawia ośrodek informacyjny w CALLANDER (I-II sb. i nd. 10.00-17.00; III-V i X-XII codz. 10.00-17.00; VI i IX codz. 9.30-18.00; VII-VIII codz. 9.00-19.00; 2 £), który jednocześnie spełnia rolę biura turystycznego (tel. 01877/330342).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *