Egzotyczna Turcja zaprasza

Egzotyczna Turcja zaprasza

Każdy turysta jest w Turcji mile widziany. Otwarci mieszkańcy Riwiery, Stambułu, górzystej Anatolii zapraszają do zwiedzania tych osobliwych miejsc. Do Turcji można dotrzeć nie tylko samolotem, ale także pociągiem typu Orient Ekspress. W stolicy była kończąca podróż stacja tej legendarnej machiny. Do Anatolii, która stanowi powierzchnię turecką na azjatyckim kontynencie można się dostać tylko lądem i trzeba zahaczyć o Stambuł. Miasto o prawie dziesięciomilionowej populacji często określane jest jako perła Oceanu i jest podzielone na trzy kawałki . Konstantynopol – historyczne miasto i nowe miasto usytuowane nieopodal zatoki Złoty Róg stanowią część europejską. Za cieśniną Bosfor znajduje się azjatycka część Stambułu. Zanim w ubiegłym wieku wybudowano most wiszący, który dzisiaj pełni funkcję łącznika pomiędzy kontynentami po cieśnienie kursowała masa promów i statków. Ich rolą było przewożenie ludności z jednego lądu na drugi. Teraz ruch odbywający się pomiędzy terytoriami jest równie duży, pomimo wiszącego mostu. Jednak każdy jadący mostem przeżywa podobne uczucie zawieszenia między dwoma kontynentami jakimi są Europa i Azja. Stambuł jest piekielnie urodziwym miastem, które trzeba zwiedzając Turcję koniecznie zobaczyć.

Będąc w Stambule po raz pierwszy ma się wrażenie, że tereny i miejsca są znajome. Dzięki wielu programom w telewizji i scenom kręconym dla znanych filmów sceneria jest nieobca. Tutaj padły między innymi klapsy scen do wyśmienitego filmu akcji z Bondem w roli głównej. Na ulicach panuje zgiełk, dźwięczą klaksony aut, ocierają się dwa światy. Piękne, ekskluzywne limuzyny mijają się z sznurami rowerów i bieda wozów. Tradycyjne tureckie ubrania kontrastują z podkoszulkami i dżinsami. Dziewczyny śmieją się w głos i gaworzą przez telefony komórkowe. Na przemian słychać szczebiot nastolatek i poważne głosy starszych ludzi ubranych szczelnie w chusty spowijające głowę. Na ulicznych stoiskach tworzy się niezwykły klimat, sprzedawcy przekrzykują i namawiają do zakupu tutejszych melonów, jabłek, kiwi, sznurów papryczek i czosnku, a także herbaty i wody źródlanej. Mieszają się języki świata, często słychać język polski, ponieważ wielu Polaków chętnie odwiedza ten kraj. Słynny Wielki Bazar jest fascynującym miejscem, do którego prowadzi osiemnaście bram. W obrębie zaledwie kilkudziesięciu uliczek znajduje się niemalże pięć tysięcy sklepów. Przepych jest ogromny, złoto mieni się w promieniach słońca i obok srebra równie bogato prezentowanego jest jednym z najbardziej chodliwych kruszców. W powietrzu czuć zapach aromatycznej kawy i herbaty. Spacerując bazarem nasze oczy ujrzą wiele pięknych i wartościowych przedmiotów. Tureckie bazary słynną przede wszystkim z dywanów, galanterii skórzanej i ogromnej ilości ubrań. Takie zakupy, czy choćby samo podziwianie tych wszystkich dobrodziejstw może zmęczyć każdego. Dlatego bardzo polecany w ramach odpoczynku jest hamam. Tureckie łaźnie są w każdej dzielnicy i gdzieniegdzie panuje stara zasada podziału płci. W nowszych i nastawionych na turystów łaźniach można zażyć relaksującego masażu, peelingu i gorącej kąpieli.

Turkusowe Wybrzeże lub Turecka Riwiera to najcudowniejszy kawałek Morza Śródziemnego, którego nazwa pochodzi o koloru wody. O różnych porach dnia woda mieni się kolorami zieleni, błękitu i turkusu. Już w czasach starożytnych bardzo popularne były tureckie plaże. Krąży legenda, że Kleopatra spotykała się z Markiem Antoniuszem na brzegu morza i odbywała romantyczne spacery przy zachodzie słońca. Alanyia – znany kurort posiada plażę nazwaną imieniem ostatniej królowej Egiptu właśnie. Alanyia położona jest w urodziwym zakątku Turcji otoczona wzgórzami, z których niesie się niepowtarzalny widok na port i plaże. Na wzgórzach pozostały bramy cytadeli, u podnóża której jest Czerwona Wieża – baszta zbudowana w 125r. Wspinając się wyżej dojdzie się do sułtańskiej twierdzy Hisar. Tutaj turyści obowiązkowo uwieczniają swoją obecność na fotografii.

Bardzo ciekawą miejscowością jest Pamukalle . Wielka góra widoczna z drogi błyszczy w zachodzącym słońcu. Na zboczach góry unosi się para niczym mgła. Płynąca z nich woda jest bogata w minerały i słynie z leczniczych właściwości. Od dawien dawna odwiedzający to miejsce turyści przybywali tu z różnymi schorzeniami w celu ich uleczenia. Poza tym legenda głosi, że woda ta to napój bogów i posiada właściwości eliksiru młodości. Zanim Kleopatra wdała się w romans z Markiem Antoniuszem podobno często przyjeżdżała do Pamukalle i raczyła się kąpielami w cudownej wodzie. Wielu powiada, że to dzięki nim jej uroda była tak znamienna. Dzisiaj w miejscu osławionych kąpieli Królowej znajduje się basen z figurami i rzeźbami. Przez krystaliczną wodę spoglądają na lubujących się nią turystów i potęgują autentyzm tego niesamowitego miejsca. Wstęp na basen jest płatny i nie każdy może sobie pozwolić na ten luksus. Koszt to około 10 euro.

W klifowym wybrzeżu polecanym i chętnie zwiedzanym kurortem jest Antalya, licząca ponad milion ludzi. Słynie z ogromu sklepów i bazarków, na których można zakupić liczne pamiątki i ubrania. Ceny kuszą wczasowiczów. Prawdą jest to, że najczęściej są tu sprzedawane podróbki markowych rzeczy. Poza tym miłośnicy chałwy będą wniebowzięci. Tylko tutaj będą mogli nabyć oryginalną turecką chałwę. Z Antalyi blisko jest do Side i Kemer. Tam polecane są podróże statkiem i wyprawy do ruin chowających się w morskich przestworzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *