Linlithgow

Linlithgow

Stara królewska osada LINLITHGOW leży mniej więcej w połowie drogi z Falkirk do Edynburga. Do obu tych miast jest stąd ok. 24 km. W ogólnym zarysie miasto zachowało średniowieczne rozplanowanie, lecz jego rozwój przez ostatnie kilkadziesiąt lat doprowadził do wyburzenia wielu ciekawych budowli. Szczególnie dotknęło to okolic ratusza przy długiej High Street, gdzie dawniej odbywały się targi.

Zwiedzanie najlepiej od razu zacząć od pałacu Linlithgow (IV-IX pn.-sb.9.30-18.00 i nd.14.00-18.00; X-III pn.-sb. 9.30-12.30 i 13.30-16.00, nd. 14.00-16.00; 2 £). Jest to malownicza XV-wieczna ruina, stojąca w prześlicznej scenerii na brzegu Linlithgow Loch. Historia budowli związana jest z wieloma słynnymi postaciami z dziejów Szkocji. Tutaj urodziła się w 1542 r. Maria Stuart. Podobno na tym miejscu istniał dwór będący siedzibą królewską już za czasów Dawida I. W 1424mlwór spłonął, po pożarze rozpoczęła się budowa obecnego pałacu, zarządzona przez Jakuba I. Prace trwały dwieście lat, podczas których panowało ośmiu monarchów. Ze szczytu północno-zachodniej baszty królowa Małgorzata na próżno wypatrywała powrotu Jakuba IV z pola bitwy pod Flodden (1513 r.). Ośmiokątna fontanna na wewnętrznym dziedzińcu, przyciągająca wzrok misternymi figurkami i wizerunkami głów w medalionach, tryskała winem podczas uroczystości weselnych Jakuba V i Marii de Guise. W 1745 r. zawitał tu Piękny Książę Karol, a rok później pałac został strawiony przez przypadkowy pożar, gdy okupowały go oddziały generała Hawleya.

Budowla znakomicie nadaje się do zwiedzania wraz z dziećmi. Brak dachu pozwala co chwila odkrywać zupełnie nieoczekiwane perspektywy, natomiast eleganckie pokoje i spiralne schody sprawiają wrażenie labiryntu. Wielka Sala z galeryjkami jest imponująca, podobnie jak sąsiadująca z nią kuchnia z przepaścistym kominkiem. Nie zapomnij zajrzać do wilgotnych pomieszczeń browaru w podziemiach. Warzono w nim ogromne ilości piwa – widocznie w XVI w. jednorazowe spożycie ponad 100 litrów nie było niczym nadzwyczajnym.

Kościół św. Michała (St Michael’s Church), sąsiadujący z pałacem, należy do największych szkockich świątyń z okresu przed reformacją. Poświęcono go w XIII w. Obecna bryła pochodzi z XVI w., jedynie olbrzymia, nie pasująca do reszty aluminiowa iglica została dodana w 1946 r. Drewniane rzeźby we wnętrzu obok kazalnicy przedstawiają królowe: Małgorzatę, Marię i Wiktorię.

Przez Linlithgow przebiega odcinek kanału Union, 50-kilometrowej drogi wodnej otwartej w 1822 r. dla połączenia Edynburga z Glasgow przez Falkirk. W letnie weekendy Towarzystwo Miłośników Kanału Union organizuje krótkie rejsy na pokładzie Victorii – napędzanej silnikiem Diesla repliki wiktoriańskiego parowca pocztowego. Statek odpływa z basenu na kanale przy Manse Road. Dojść tam można ze stacji kolejowej drogą pod górę w stronę południowych krańców miasta (tel. 01506/ 842575; 1 £). Wędrując ścieżką wzdłuż kanału, można dotrzeć nawet do centrum Edynburga, co wymaga jednak pokonania odcinka wiodącego przez edynburską obwodnicę.

W centrum zatrzymują się autobusy kursujące na trasie Stiriing – Edynburg. Jeżdżą one z dużą częstotliwością. Miasto leży też przy głównym szlaku kolejowym z Edynburga do Stirling oraz do Glasgow (Queen Street). Dworzec kolejowy znajduje się na południowych obrzeżach miasta. Idąc ze stacji w dół, można dojść do High Street. Znajduje się tam biuro informacji turystycznej w budynku magistratu (IV-VII codz. 10.00-18.00; VIII codz. 10.00-20.00; IX codz. 10.00-18.00; X-III czw.-pn. 11.00-16.00; tel. 01506/844600).

W poszukiwaniu noclegu udaj się do The Star and Garter przy 1 High St (tel. 01506/ 845485) na wschodnim końcu miasta. Jest to stary i wygodny zajazd, w którym można też zjeść niedrogie dania barowe. Doskonały B&B to wiktoriański Pardovan House (V-IX; tel. 01506/834219) w Philipstoun, parę kilometrów na zachód od Linlithgow. Miłą atmosferę znajdziesz w Belsyde Farm przy Lanark Rd (tel. 01506/ 842098). Jest to dom z końca XVIII w., stojący na terenie gospodarstwa z krowami i owcami, położonego nad brzegami Union Canal. Baza gastronomiczna w Linlithgow jest dość skromna. Godny uwagi jest lokal The Four Marys na High St naprzeciwko krzyża, serwujący niezłe dania barowe. Po przeciwnej stronie ulicy jest nieco mniejszy West Port Hotel przy 18-20 West Port 18-20 (tel. 01506/847456), oferujący dania mniej wyszukane, za to z ożywionym barem na dole, w którym również podają posiłki.

Jedyny oficjalny kemping w tych okolicach to dobrze wyposażony Beecraigs Camvan Park (tel. 01506/844516), położony ok. 6,5 km na południe od miasta. Jest on częścią większego parku krajobrazowego Beecraig. Na kempingu jest zaledwie 39 miejsc namiotowych, należy więc przybyć tam odpowiednio wcześnie lub dokonać rezerwacji telefonicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *