Bielsko Biała – Zwiedzanie Trasa 1

Ulicą Kościelną dochodzimy do rynku bielskiego, przy którym kamieniczki z XVII i XVIII w. (nr. 2-4, 8-10, 12,14, 15, 19-21). Do pobliskiego zamku doprowadzi nas XVII-wieczna uliczka Podcienie, przy której zabytkowe domy z XVII-XIX w. (nr. 3, 5,7, 9, 11, 13 i 29).

Zamek bielski w obecnej formie pochodzi z l. 1855-58, wzniesiony został przez Sułkowskich wg proj. arch. wiedeńskiego Karola Pólza, w stylu neorenesansu. Pierwotnie stał tu zamek książąt cieszyńskich, zbudowany przez księcia Wacława w 2 poł. XV w., odbudowany i rozbudowany w XVIII w. przez księcia Sułkowskiego. Obecnie w zamku Sułkowskich mieści się Muzeum Okręgowe i Liceum Sztuk Plastycznych. Obok neoromańska kaplica św. Anny przebudowana w 1885.

Muzeum ma cztery podstawowe działy: sztuki, historii, etnografii i techniki. W dziale sztuki, oprócz galerii malarstwa obcego i polskiego, grafika, tkanina artystyczna, rzemiosło artystyczne i ludowe oraz wyroby znanych manufaktur szklarskich i ceramicznych. W dziale historii dzieje Bielska-Białej, regionu, działalność rzemiosła i przemysłu. Zbiory etnograficzne dokumentują kulturę materialną Podbeskidzia. W dziale techniki eksponaty związane z rozwojem włókiennictwa. Ekspozycja stała: Historia Bielska-Białej w XIX-XX w. Muzeum czynne: wtorek, środa, piątek 10-15; czwartek 10-18; sobota 9-15; niedziela i święta 9-14.

Oddziałem Muzeum Okręgowego jest Dom Tkacza (przy ul. Sobieskiego 51). Stałe ekspozycje w zabytkowym domu tkacza bielskiego z XVIII w. Wnętrza mieszkalne i produkcyjne z XIX w. Oddział czynny: wtorek, środa, piątek 9-14; czwartek 10-17; niedziela i poniedziałek nieczynne.

Przy pl. ks. dra Marcina Lutra kościół ewangelicki, zbudowany w l. 1792-98 w stylu klasycystycznym wg proj. inż. Breuninga, przebudowany w stylu neogotyckim przez arch. Henryka Ferstela w 1881, twórcę neogotyckiego kościoła wotywnego w Wiedniu. Wieża przebudowana w 1. 1895-96. Na ścianie kościoła tablica ku czci 19 polskich księży ewangelickich zamordowanych przez hitlerowców. We wnętrzu wielki obraz Ukrzyżowanie Chrystusa z 1867 pędzla Daniela Penthera, neogotycki ołtarz z piękną amboną. Zbór bielski jest siedzibą biskupa Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Obok pomnik Marcina Lutra z 1900 autorstwa wiedeńskiego rzeźbiarza Franza Vogla i Ośrodek Wydawniczy „Augustiana”. Przy tymże placu, w stylu neorenesansowym, gmach Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki zbudowany w l. 1863-65 wg proj. Emanuela Rosta dla ewangelickiej szkoły męskiej (później niemieckie seminarium nauczycielskie) oraz budynek d. ewangelickiej szkoły dla dziewcząt (dziś szkoła nr 2). Zbudowany w 1896 wg proj. Maurycego Thiena stanowi przykład wczesnego modernizmu oraz końca okresu historyzmu. Przechodzimy na ul. Słowackiego. Pod nr. 24 gmach Zespołu Szkół Zawodowych nr 3, wzniesiony w l. 1873-83 wg proj. arch. Emanuela Rosta dla gimnazjum, szkoły realnej i szkoły przemysłowej. Budynek jest przykładową budowlą reprezentującą kierunek historyzmu, wzorowany na monumentalnych wieloosiowych pałacach. Przy ul. Słowackiego 17 Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Na jej zapleczu cmentarz ewangelicki z budynkiem bramnym i neobarokowo-secesyjną kaplicą proj. Henryka Mayera oraz interesujące grobowce bielskich fabrykantów i wybitnych bielszczan. Między ul. Chopina i Piastowską Park im. Słowackiego, założony w 1898 na cześć cesarza Franciszka Józefa I.

Na rogu ul. Słowackiego 27 i Piastowskiej Dom Muzyki – Bielskie Centrum Kultury (dawna siedziba Bractwa Kurkowego z 1831, wielokrotnie rozbudowywany).

Na rogu ul. Piastowskiej i ul. Krasińskiego DW PTTK, a ul. Piastowskiej 40 i ul. Mieszka I Urząd Wojewódzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *