Stirling

Stirling

STIRLING leży na obu brzegach rzeki Forth, o parę kilometrów od jej ujścia w Kincardine. Na pierwszy rzut oka wydaje się ono miniaturą Edynburga, głównie za sprawą zamku wzniesionego na wysokiej skale i stromym brukowanym uliczkom. Dodatkowy walor miasta stanowią sympatyczni mieszkańcy, wśród których dużo jest studentów. W przeciwieństwie do Glasgow lub Edynburga panuje tu nieco zaściankowa atmosfera. Na bogatej przeszłości Stirling zaważyło atrakcyjne położenie w miejscu przeprawy przez rzekę. Jednocześnie na przeszkodzie do prawdziwego rozwoju stanęło zbyt bliskie sąsiedztwo dwóch głównych miast Szkocji, w stosunku do których Stirling pozostaje ośrodkiem prowincjonalnym.

Miasto było widownią wielu wydarzeń istotnych dla dziejów narodu szkockiego. Tu w 1297 r. Szkoci prowadzeni do boju przez Williama Wallace’a pokonali Anglików w bitwie o Stirling Bridge. W bitwie pod Bannockburn, parę kilometrów dalej, zwyciężyli ponownie pod wodzą Roberta Bruce’a w 1314 r. Złoty wiek Stirling przypadł na okres od XV do XVII w., gdy zamek stał się ulubioną rezydencją panujących Stuartów i miejscem koronacji (1543 r.) młodej Marii, późniejszej królowej Szkotów. Na początku XVIII w. miasto znów było oblegane jako ważny punkt strategiczny podczas powstań jakobitów w 1715 i 1745 r.

W dzisiejszych czasach Stirling jest znane dzięki zamkowi, dorównującemu urodą warowni w Edynburgu, oraz monumentalnemu pomnikowi Wallace’a, ogromnemu monolitowi ucieleśniającemu patos epoki wiktoriańskiej, który wznosi się wysoko na Abbey Craig. O niepowtarzalnym obliczu miasta decyduje też w pewnej mierze uniwersytet.

Największy ruch panuje w Stirling latem, gdy uliczni muzykanci i artyści walczą o widzów na deptaku w centrum. Jeśli trafisz na przyzwoitą pogodę, na co szanse są niemałe pomimo licznych w okolicy wzgórz, ogarnie cię z pewnością wakacyjny nastrój. Dzieciaki gonią po zamkowych wałach, po stromych ulicach suną w górę objuczeni turyści zmierzający do schroniska młodzieżowego, a kawiarniane stoliki okupują studenci, z których wielu pozostaje tu na letnie wakacje.

Dworzec kolejowy (tel. 01786/464754) znajduje się w centrum miasta na Station Rd; niedaleko, na Goosecroft Rd, jest też dworzec autobusowy (tel. 01786/473763). Do centrum ze stacji kolejowej należy iść wzdłuż Station Road i skręcić w lewo na niewielkim rondzie. Droga z dworca autobusowego prowadząca do głównej ulicy, Port Street, przecina mieszczące się naprzeciwko centrum handlowe Thistle.

Biuro informacji turystycznej znajduje się w samym sercu Stirling, przy 41 Dumbarton Rd (VI-IX pn.-sb. 9.00-18.00, nd. 10.00-16.00; X-V pn.-sb. 9.00-17.00; tel. 01786/475019). Swoim zasięgiem obejmuje okolice Loch Lomond, Stirling i Trossachs. Dysponuje obszernym wyborem książek, map i broszur, bezpłatnie rezerwuje miejsca noclegowe.

Stirling jest miastem bardzo zwartym – od centrum do najdalszych przemieści jest najwyżej ok. 8 km – najlepiej zwiedzać je pieszo.

W okresie od maja do października nie należy zwlekać z szukaniem noclegu do ostatniej chwili, wieczorem większość pokoi jest już wynajęta. Szczegółowych informacji o miejscach noclegowych udziela biuro turystyczne. Większość B&B leży w pobliskiej dzielnicy willowej, a także przy prowadzącej do uniwersytetu Causewayhead Road. Niezłym pomysłem jest też szukanie noclegu w rejonie King’s Park, na południe od biura turystycznego. Rozłożyło się tu zamożne przedmieście w stylu wiktoriańskim, zbudowane dla przemysłowców i kupców z Glasgow. Miło tam pospacerować wzdłuż ocienionych drzewami alei, podziwiając przepiękne wille, niektóre gustownie stylizowane na modłę włoską z wieżyczkami i balkonami.

Hotele i B&B

Park Lodge Hotel, 32 Park Terrace (tel. 01786/474862). Przepięknie położony luksusowy hotel z restauracją oraz widokiem na park i zamek.

The Heritage, 16 Allan Park (tel. 01786/473660). Na północnym krańcu King’s Park. Ładne pokoje z widokiem na zamek. Dobra restauracja z kuchnią szkocką i francuską ®.

No.10, 10 Gladstone Place (tel. 01786/472681). Sympatyczny B&B, miła atmosfera <D.

Wliitegables, 112 Causewayhead Rd (tel. 01876/479838). Przyjemny B&B, telewizory we wszystkich pokojach.

Schronisko młodzieżowe, kemping, kwatery studenckie

Schronisko młodzieżowe mieści się na wzgórzu ponad miastem w niedawno przerobionym gmachu kościoła na St John St (tel. 1786/473442; kat. 1). Dotarcie do niego wymaga sporego wysiłku, zwłaszcza od turystów z plecakami. Wszystkie pokoje mają prysznice i toalety, w cenę pokoju wliczone jest śniadanie.

Jeśli wolisz zamieszkać poza miastem, poszukaj noclegu w miasteczku studenckim tutejszego uniwersytetu (VI-VIII; tel. 01786/467141), położonym o parę kilometrów na północ od centrum. Kursują tam regularnie autobusy #53 i #58 odjeżdżające z Murray Place przy końcu głównej ulicy (ostatni kurs ok. 22.15). Otoczone zielenią czekają tam na chętnych domki w stylu skandynawskim (VI-VIII; za 1 tydzień 6 osób płaci ok. 300 £). Na terenie miasteczka wybudowano też niedawno Stirling Management Centre (cały rok; tel. 01786/451666). Zatrzymują się w nim zarówno turyści, jak i uczestnicy rozmaitych konferencji, dla których hotel pierwotnie był przeznaczony. Kto ma życzenie, może zamieszkać w luksusowym pokoju z widokiem na pomnik Wallace’a. Kemping Witches Craig znajdziesz w Blairlogie, ok. 5 km na wschód od miasta, przy drodze A91 prowadzącej do St Andrews (IV-X; tel. 1786/474947).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *