Nizina Środkowoszkocka
Przez kilkaset lat Nizina Środkowoszkocka (Central Lowlands) stanowiła region o istotnym znaczeniu strategicznym. W 1250 r. Mateusz Paris, mnich z St Albans, sporządził mapę Wielkiej Brytanii przedstawiającą dwa oddzielne lądy, połączone jedynie cienką nitką Stirling Bridge. Położenie w sercu Szkocji, w otoczeniu niegościnnych ziem, sprawiło, że Stirling stało się prawdziwym mostem wiodącym z północy na południe kraju.
Dzisiejsze Stirling jest przede wszystkim atrakcją turystyczną. Tutejszy piękny zamek stanowi idealny punkt widokowy dla wszystkich, którzy pragną ogarnąć wzrokiem całą okolicę. Na zachód od podnóża skały, na której stoi zamek, rozciąga się równina Carse of Forth. Jej południową część stanowią rzadko odwiedzane Campsies, północną zaś wspomniane już Trossachs. Na wschód od Stirling leżą Wzgórza Ochil, których łagodne zbocza opadają ku brzegom Loch Leven. Z wysokości zamku można prześledzić kręty bieg żeglownej niegdyś rzeki Forth, łączącej przemysłowe miasta Falkirk i Grangemouth z rolniczym zachodem. Widać stamtąd też płaską wieżę opactwa Cambuskenneth i charakterystyczny pomnik Wallace’a.
O godzinę jazdy od Stirling znajduje się sporo atrakcyjnych miejsc. Należy do nich przepiękny klasztor Inchmahome na wyspie na jeziorze Meredith w Trossachs, jasny i przestronny pałac Linlithgow w dolinie Forth i romantyczny zamek Campbell u podnóża wzgórz Ochil. Zwiedzanie można połączyć z turystyką pieszą, do której rejon Trossachs wspaniale się nadaje, lub rowerową, tędy bowiem przebiega szlak rowerowy Glasgow -Loch Lomond – Killin. Wzdłuż Loch Lomond prowadzi również trasa West Highland Way.