Okolice Stirling
Uniwersytet Stirling leży na północ od miasta, o 10 min drogi od wiktoriańskiego uzdrowiska BRIDGE OF ALLAN. Aż do 1992 r. był najmłodszym uniwersytetem w Szkocji. W tym właśnie roku wszystkie brytyjskie college’e i wyższe szkoły techniczne zyskały status uniwersytecki. Uczelnia w Stirling należała kiedyś do najbardziej radykalnych. Zabudowania uniwersyteckie są udanym przykładem architektury lat 60., która dobrze współbrzmi z otaczającą je zielenią. Wiosną masowo zakwitają żonkile, latem zaś rododendrony rosnące wokół sztucznego Airthrey Loch. Równie pięknie uniwerstytet wygląda jesienią na tle mieniących się kolorami wzgórz Ochil. Po stronie północnej stoi osamotniony zamek Airthrey, ładny budynek z końca XVIII w., wzniesiony przez Roberta Adama. Dziś jest siedzibą Ośrodka Nauczania Języka Angielskiego (CELT). W głównym holu gmachu Pathfoot zgromadzono obszerny zbiór portretów i pejzaży autorstwa J. D. Fergussona, ofiarowanych uniwersytetowi przez wdowę po malarzu. Do uniwersytetu można dojechać dość często kursującymi autobusami z Murray Place w Stirling.
Na południowy zachód od uniwersytetu, w odległości ok. 1,5 km, góruje nad okolicą pomnik Wallace’a (codz. III-X 10.00-17.00; VII i VIII 9.00-18.00; 2,50 £). Monument, przypominający kształtem rakietę, zbudowano w latach 1861-69 ku czci Williama Wallace’a (nazywanego „młotem i biczem na Anglików”), przypomnianego niedawno przez Mela Gibsona w filmie Waleczne serce (Braveheart). To właśnie z pobliskiej Przełęczy Wallace’a szkocki bohater poprowadził swe oddziały do zwycięstwa w bitwie o Stirling Bridge (1297 r.). Wewnątrz monumentu znajduje się wystawa, na której można obejrzeć m.in. długi stalowy miecz Wallace’a zawinięty w tartan, a także Salę Bohaterów (szkockich), w której wystawiono szereg popiersi z białego marmuru wyobrażających postacie z historii Szkocji. Pośród wielu mało znanych osobistości uwiecznieni zostali także John Knox i Adam Smith. Jeśli trafisz tu przy pięknej pogodzie i będziesz mieć dość siły, spróbuj wspiąć się po 246 spiralnych schodkach wiodących na szczyt wieży o wysokości 67 m. Rozpościera się z niej malownicza panorama Fife i Ben Lomond.
Krętą leśną ścieżką można dojść od pomnika do ruin opactwa Cambuskenneth, położonego w odległości 1,5 km na wschód od Stirling (same ruiny dostępne przez cały dzień IV-IX; teren opactwa otwarty cały rok; HS; bezpł.). Opactwo zostało założone przez Davida I w 1147 r. w miejscu osady augustynów. Poza charakterystyczną dzwonnicą z pocz. XIV w. nie ma tu dziś wiele do oglądania. Warto zajrzeć do tych miejsc ze względu na historyczne znaczenie opactwa. Tu właśnie w 1326 r. zebrał się parlament Szkotów, aby ślubować wierność Davidowi, synowi Roberta Bruce’a. Na terenie opactwa są pochowani Jakub III (1451-88) i jego żona Małgorzata, królowa Danii. Na ich grobach wznosi się XIX-wieczny pomnik postawiony na życzenie królowej Wiktorii.
Nad uniwesytetem, na skraju Ochil Hills, rozciągają się dzikie wrzosowiska Sheriflmuir, na których hrabia Mar stoczył walkę z siłami królewskimi w 1715 r. Dotrzeć tam można samochodem, jadąc w górę stromymi i wąskimi drogami. Warto podjąć taką eskapadę z uwagi na piękne krajobrazy. Latem można dojechać tam wierzchem, wynajmując konie w Ośrodku Jeździeckim Drumbrae Farm (tel. 1786/832247). Tamtejsze koniki są dobrze zbudowane i można ich dosiadać bez lęku. Jeśli poczujesz głód i pragnienie, wstąp do Sheriffmuir Inn (drogowskazy zaczynają się w Dunblane), pubu położonego w ładnym, ustronnym miejscu.