Stirling – Gastronomia i rozrywki

Stirling – Gastronomia i rozrywki

Gastronomia – W lokalu No. 39 przy 39 Broad St, obok Teatru Tolbooth w górnej części miasta, możesz zjeść syty posiłek za nie więcej niż 5 £. Mają tam lepszy od przeciętnego wybór dań wegetariańskich, w dodatku otoczenie jest naprawdę miłe. Na niezły i w miarę tani obiad lub po prostu na herbatę można wpaść do Darnley Coffee House na Bow St (przedłużenie Broad St). Jest to elegancki trzypiętrowy lokal z prostym wnętrzem i kolebkowym sklepieniem. Dobrym i względnie niedrogim miejscem na spożycie obiadu jest Cafe Albert, mieszcząca się we wspaniałym wiktoriańskim Albert Hall na Albert Place.

Znacznie kosztowniejsza jest wyprawa do Herman ’s przy 32 John St (tel. 01786/450632). Wystrój wnętrz jest tam prosty i gustowny. Na dole znajduje się piwiarnia czynna w porze obiadowej; na kolację podaje się dania kuchni szkockiej i austriackiej (ceny dań głównych od 7 £). Tuż za rogiem przy przystanku autobusowym na Murray Place jest restauracja Pierre Victoire (tel. 01786/448171), 41 Friars St. Tamtejsza kuchnia miewa gorsze dni, lecz zestaw obiadowy złożony z trzech dań za ok. 5 £ to prawdziwa okazja. Dobre i niedrogie potrawy włoskie podają w pobliskiej Italia Nostra przy 25 Baker St (tel. 01786/473208). Bywa tam tłoczno, zwłaszcza podczas weekendów. Doskonałe dania indyjskie możesz zjeść w East India Club przy 7 Viewfield Place, 5 min drogi od centrum (tel. 01786/471330). Posiłek umili ci postmodernistyczny wystrój w stylu kolonialnym i najsympatyczniejsza w całym mieście obsługa. Tamtejszy stół szwedzki (nd.-śr.) kosztuje ok. 12 £ od osoby. Składa się z trzech dań, można jeść do woli. Nieco więcej zapłacisz za znakomite, elegancko podane specjały kuchni kantońskiej w The Regent przy 30 Upper Craigs (tel. 01786/472513).

Jeśli planujesz piknik z niebanalnymi potrawami albo żywisz się we własnym zakresie, wybierz się na zakupy do Clive Ramsay Delicatessen and Fine Foods przy 28 Henderson St w Bridge of Allan (dojazd autobusami #51 i #52 z Murray Place).

Życie nocne i rozrywki

W Stirling nie ma zbyt wielu klubów, życie nocne koncentruje się w pubach i barach, w których dominują studenci. W tłocznym Barnton Bar and Bistro na Barnton St mają niezłe jedzenie i wiele gatunków piwa. Dobrze jest wybrać się tam z rana (od 10.30) na obfite śniadanie. Studenci chętnie zaglądają też do Settle Inn przy 91 St Mary’s Wynd, gdzie leje się real ale z beczki. Jest to najstarsza w Stirling piwiarnia, istniejąca od 1733 r. Jej wnętrze pokryło się stosowną patyną dzięki pokoleniom piwoszy i palaczy przesiadujących tu przez stulecia. Hogs Head przy końcu Friars St to nowy pub z udanym pseudostaroświeckim wystrojem. Mają tam niezły wybór piw real ale.

Będąc niedaleko uniwersytetu, wpadnij do pubu The Meadowpark, szczególnie gwarnego w czasie roku akademickiego. Jeśli po zamknięciu barów nie zechcesz jeszcze wracać do domu, możesz wybrać się do Rainbow Rocks. Jest to klub nocny z muzyką rozrywkową, położony przy Baker St (cotygodniowy program zamieszcza Stirling Observer). W lipcu i sierpniu w świetnym lokalu Guildhall niedaleko zamku odbywają się tradycyjne szkockie zabawy ceilidh (zazwyczaj w pn. o 20.00, ale lepiej sprawdzić w biurze turystycznym). Choć organizowane są z myślą o turystach, nie wykluczają dobrego poziomu, często występują na nich profesjonalni śpiewacy i tancerze. W nieco większym Albert Hall odbywają się koncerty muzyki klasycznej, a także popowej i rockowej. Ostatnimi czasy letnie koncerty rockowe organizowane są na zamkowej esplanadzie. Inna popularna impreza mająca co roku miejsce na esplanadzie to Beating of the Retreat kończące się pokazem sztucznych ogni (zwykle w poł. VII; bilet na miejsce siedzące 5 £).

Mekka dla miłośników teatru i filmu to wspaniałe MacRobert Arts Centre (tel. 01786/ 461081) w miasteczku uniwersyteckim. Można tam obejrzeć dobre spektakle, a także filmy – zarówno popularne, jak i bardziej ambitne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *