Kroczyce – Pradła

KROCZYCE

Wieś gminna w woj. częstochowskim, wzmiankowana w 1262. W latach II wojny światowej działał tu tysiącosobowy batalion AL, który współdziałał z jednostkami partyzanckimi BCh, AK.

Skałki Kroczyckie są miejscem treningów członków śląskich klubów wysokogórskich. Wieś leży na Szlaku Zamonitu z Błędowa do Poraja.

Kościół z XIX w. z ołtarzem wykonanym z kalcytu w formie groty. Obok kościoła pomnik upamiętniający śmierć członków ruchu oporu oraz 500-letnia lipa o obw. 6,6 m.

Wycieczki piesze

1. Do zamku w Morsku, zn. czarne, 5 km, na pd. zach. Mijamy wzgórze z cmentarzem z okresu I wojny światowej, przysiółek Lgotka oraz grupy Skał Podlesickich (406-418 m n.p.m.) i dochodzimy do ruin zamku na terenie ośrodka wypoczynkowego Zabrzańskiego Gwarectwa Węglowego (baseny kąpielowe, wyciąg narciarski, pole namiotowe). Zamek zbudowany został przez Włodków Sulimczyków na przełomie XV i XVI w., należał następnie do Zborowskich, Brzeskich i Giebułtowskich. Zniszczony w 1665 pozostał ruiną. W XIV w. istniała zapewne drewniana strażnica.

2. Do grupy skalnej Jastrzębnik, zn. żółte, 2 km, na pn.

3. Do rezerwatu przyrody nieożywionej „Góra Zborów” na zach. drogą do Żarek, bez znaków. 3 km wieś Podlesice, a za nią w prawo Góra Zborów albo Berkowa Góra (462 m n.p.m.) – rezerwat ostańców o fantastycznych kształtach. Nazwa góry związana jest z jej właścicielami; pierwszym właścicielem był Berk, a później ks. Zborski. Wśród skał liczne gatunki roślin, m.in. czerwony goździk skalny.

PRADŁA

Wieś w woj. częstochowskim nad rz. Krztynią, słynna z plantacji tytoniu. W latach okupacji w pobliskich lasach duże grupy partyzanckie BCh. Ku czci 10 partyzantów poległych w walce, mieszkańcy ufundowali na ich wspólnej mogile (cmentarz) tablicę pamiątkową oraz obelisk na skrzyżowaniu dróg.

Po wojnie zbudowano tu nową szkołę i ośrodek zdrowia.

Ośrodek sztuki ludowej (wyplatanie koszyków, kowalstwo artystyczne).

W Pradłach rozwidlenie dróg. Skręcamy w prawo na pd. wracając do woj. katowickiego. Drogi drugorzędne Pradła-Wolbrom. Za wsią tereny leśne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *