Katowice – Warto zobaczyć

Katowice – Warto zobaczyć

Park Kościuszki, dojazd tramwajami nr 6 i 16. Park ciągnie się wzdłuż ulicy o tej samej nazwie. Założony w 1898, był niegdyś podmiejskim laskiem brzozowo-sosnowym (6 ha), powiększony w 1903 do 50 ha. Urządzenie lasku i przekształcenie go we właściwy park nastąpiło w 1925, otrzymał wtedy imię Tadeusza Kościuszki. Obecnie, powiększony do 72 ha, jest ulubionym miejscem spacerów i wypoczynku katowiczan.

Interesująca jest centralna część parku, gdzie tzw. elipsa z klombami kwiatów, otoczona pergolą (ozdobna budowla ogrodowa obrośnięta roślinami pnącymi), i ogródek daliowy z rzeźbą „Rodzina” (proj. Józefa Marka) wykonaną z piaskowca w l. 1967-68.

W 1979 z okazji odbywającej się w Katowicach Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej urządzono w pobliżu drewnianego kościółka stałą galerię Rzeźby Plenerowej.

W głębi parku, w centrum malowniczej pergoli, na obelisku wzniesionym w końcu lat sześćdziesiątych, płyta z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki z 1925, kiedy park otrzymał imię sławnego Polaka.

W latach międzywojennych zbudowano w celach szkoleniowo-sportowych wieżę spadochronową o wysokości 40 m. Zniszczona w czasie ostatniej wojny, zrekonstruowana została po jej zakończeniu. Współcześnie wieża ze znajdującym się obok granitowym pomnikiem upamiętnia bohaterską walkę harcerzy w obronie Katowic we wrześniu 1939. Stanowiła wtedy jeden z ważniejszych punktów oporu przeciwko wkraczającym do Katowic wojskom niemieckim. W latach trzydziestych przeniesiono do parku z Syryni i Gołkowic (w d. pow. rybnickim) zabytkowe budowle drewniane – spichlerz dworski z 1688 (spłonął w 1970) i kościółek św. Michała z 1510, należący do nielicznych już zachowanych po II wojnie’ światowej drewnianych obiektów sakralnych na Górnym Śląsku. Ściany budowane są na zrąb, smukły gontowy dach dodaje budynkowi strzelistości. Kościół otoczony jest płotkiem przycmentarnym z bramą wejściową i osobno stojącą drewnianą dzwonnicą z końca XVI w. Zabytek umieszczono na najwyższym wzniesieniu (334,5 m n.p.m.). Stała tu poprzednio wieża widokowa, tzw. Wieża Bismarcka, rozebrana pod koniec lat dwudziestych. Miejsce to uchodzi również za najwyższy punkt w mieście. Dawniej nosiło nazwę wzgórza Beaty, gdyż o tym imieniu powstała tu na przełomie XVIII i XIX w. jedna z pierwszych katowickich kopalń węgla. Ze wzniesienia rozciąga się widok na całe miasto, a w południowym kierunku na kompleks lasów pszczyńskich i dalej na pasmo Beskidu Śląskiego. Tutaj też zlokalizowano Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie wyzwalania Katowic w 1945. W 3 mogiłach zbiorowych oraz 80 indywidualnych spoczywają ciała 300 poległych żołnierzy i oficerów. W pobliżu (przy ul. Meteorologów), na zapleczu stadionu miejskiego (idąc ul. Zgrzebnioka – 1 km), Cmentarz Wojskowy, na którym spoczywają m.in. rosyjscy jeńcy wojenni z okresu I wojny światowej, legendarny kapitan Oszek – dowódca pancerki z czasów powstania śląskiego, płk Laudański – dowódca 73. Pułku Piechoty stacjonującego w latach międzywojennych w Katowicach. W 1963 odsłonięto tu pomnik Nieznanego Żołnierza. Katowicki Park Leśny, dojazd tramwajami nr 14, 15 i 7 do przystanku przy ul. 1 Maja 50 (Rektorat Akademii Ekonomicznej) lub autobusami MPK linii 4 i 673 do przystanku Dolina Trzech Stawów. Z przystanku tramwajowego schodzimy do ul. Murckowskiej, następnie skręcamy w prawo. Za wiaduktem rozpoczyna się park. Po lewej stronie cztery duże zakłady przemysłowe Zawodzia – huta „Ferrum” i Fabryka Porcelany „Porcelana Polska” oraz Przedsiębiorstwo Robót Montażowych Przemysłu Nieorganicznego „Montokwas” i Śląska Fabryka Urządzeń Górniczych „Montana”. Katowicki Park Leśny położony w pd.-wsch. części miasta, o planowanej powierzchni 1800 ha, równocześnie stanowi fragment leśnego pasa ochronnego GOP. W obszar parku wchodzi istniejący od kilkunastu lat ośrodek wypoczynkowy Dolina Trzech Stawów, obejmujący 73 ha. 90% parku stanowią lasy. Park przecina autostrada A 4 Kraków – Katowice – Opole – Wrocław.

Obecnie w Dolinie Trzech Stawów w sezonie czynne są: ośrodek sportów wodnych, kąpielisko, boiska i place do gier sportowych, tereny zabaw dla dzieci, krąg taneczny z estradą, na której co niedzielę odbywają się koncerty amatorskich zespołów artystycznych. Do dyspozycji wypoczywających są dwa pawilony gastronomiczne oraz autokemping mogący pomieścić 70 samochodów.

W dalszym etapie rozbudowy parku powstać ma m.in. ogród botaniczny. Latem 1979 na terenach Katowickiego Parku Leśnego zorganizowano Ogólnopolską Wystawę Ogrodniczą, która na trwałe pozostawiła wiele zagospodarowanych rejonów oraz wiele ciekawych rzeźb plenerowych plastyków śląskich.

W latach 1997-99 (rejon ulic Francuskiej i Górnośląskiej) wyrośnie tu kompleks supermarketów francuskich firm: Domy Towarowe Casino i Pascal.

Zespół klasztoru i kościoła Franciszkanów p.w. św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP położony w dzielnicy Panewniki, dojazd autobusami nr 12, 13, 48 i 92. Świątynia wzniesiona w stylu neoromańskim w l. 1905-07 wg projektu architekta M. Fromma. W 1974 r. została jej nadana godność bazyliki mniejszej. W pobliżu znajduje się grota Matki Boskiej wybudowana w 1904 – kopia groty NMP z Lourdes. Wokół klasztoru zespół Kalwarii: Droga Krzyżowa, wybudowana w 1911, kaplica Drogi Krzyżowej z 1. 1934—35 oraz kaplice różańcowe zbudowane w l. 1950-63.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *