Górki Wielkie

GÓRKI WIELKIE

Wieś beskidzka, po lewej stronie Brennicy.

Wzmiankowana w 1302. Od 1417 do 1802 należała do cieszyńskiej szlachty, następnie do dóbr Komory Cieszyńskiej. Obecnie miejscowość letniskowa. Z Górkami Wielkimi związane jest nazwisko pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej (1890-1968), która mieszkała w dworku rodziny Marklowskich w l. 1922-39 i 1957-68. Autorka powieści historycznych, m.in. „Krzyżowcy”, „Dziedzictwo”. Pochowana na miejscowym cmentarzu przez męża Zygmunta, który był założycielem muzeum poświęconego twórczości żony oraz krewnych – Juliusza i Wojciecha Kossaków. Muzeum Zofii Kossak (przy drodze od przystanku PKS Górki-Sojka) jest oddziałem Muzeum w Cieszynie. Czynne w poniedziałki, środy, czwartki i soboty w godz. 8-14.30; niedziele i święta 9.30-13.30.

Do znanych obywateli Górek Wielkich należeli również: Franciszek Zaredka – bajarz i śpiewak ludowy; Walenty Krząszcz – regionalny „piśmierz”; Jan Broda — znawca regionu, etnograf.

W Górkach Wielkich, oprócz dworku Marklowskich, późnobarokowy kościół Wszystkich Świętych fundacji Góreckich z 1672.

Na stoku góry Buczę ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży. Przy drodze do Brennej pomnik z 1969 ku czci ofiar hitleryzmu, upamiętniający walkę z okupantem i martyrologię mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *