SKOCZÓW
Miasto (15 900 mieszk., 300 m n.p.m.) u podnóża Beskidu Śląskiego nad Wisłą. Ośrodek przemysłowy i turystyczny Podbeskidzia (Zakłady Przemysłu Wełnianego „Pledan”, Zakład Garbarski Południowych Zakładów Przemysłu Skórzanego „Chełmek”, Skoczowska Fabryka Kapeluszy „Polkap”, odlewnia i kuźnia Fabryki Samochodów Małolitrażowych, Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Czantoria”). Urząd Miasta i Gminy.
Pierwsza wzmianka o osadzie targowej Skoczów, położonej na znanym szlaku handlowym, pochodzi z 1232. Prawa miejskie otrzymał w 1267. Stanowił ośrodek rzemiosła, zwłaszcza wysoko cenione były skoczowskie wyroby ceramiczne (garncarstwo). W 1470 miasto przeniesione zostało na prawo niemieckie. Dalszy swój rozwój zawdzięcza Skoczów m.in. nowej drodze (dzisiejsza E 75) z Frydka przez Cieszyn, Skoczów do Bielska, zbudowanej w 1785, a w 100 lat później linii kolejowej Cieszyn – Skoczów – Bielsko (1888). Powstały wówczas liczne zakłady przemysłowe, m.in. wytwórnia koców — 1895, garbarnia – 1895, a w 1926 – fabryka kapeluszy Huckla.
W Skoczowie przy ul. Wiślańskiej żył i tworzył znany pisarz Gustaw Morcinek (1891-1963), autor wielu powieści, w tym o pracy, zwłaszcza górników, m.in. „Wyorane kamienie” czy „Pokład Joanny”. Przy ul. Fabrycznej 5 w rokokowej kamienicy mieszczańskiej Muzeum im. G. Morcinka.
W Skoczowie odbywa się doroczny folklorystyczny „Jarmark Skoczowski” organizowany przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury.
W centrum Starego Skoczowa zabytkowa zabudowa rynku z poł. XVIII i pocz. XX w. W suterenie XVII-wiecznego budynku (nr 2) urodził się św. Jan Sarkander (1576-1622). Obecnie Muzeum św. Jana Sarkandra. „Sarkandrówka” czynna w godz. 10-16, w czwartki 10-18. Obok rokokowy ratusz z 1797, przebudowany w 1934 przez Jana i Juliana Styckich. W niszach fasady herby Śląska i Skoczowa. Na fasadzie malowidło ścienne przedstawiające św. Jana Sarkandra.
Barokowy kościół św. św. Piotra i Pawła z 1762 z wieżą dobudowaną w sto lat później. We wnętrzu dwa cenne obrazy patronów kościoła – pędzla rzymskiego malarza Jana Lafranco z XVIII w. oraz „Gaszenie palącego się Skoczowa przez św. Floriana” z XVIII w. Przy wejściu na cmentarz kościelny trzy rokokowe figury świętych. Z XVI w. pochodzi kościół szpitalny Świętego Krzyża. Kościół ewangelicki z 1866. Na Górze Wilamowskiej kaplica św. Jana Sarkandra. W miejscu dzisiejszej szkoły nr 2 do 1938 istniał zamek skoczowski – pierwotnie drewniany, a od XVI w. murowany.
Muzeum im. Gustawa Morcinka (ul. Fabryczna 5). Stałe wystawy: Rzemiosło cechowe Śląska Cieszyńskiego, Życie i twórczość Gustawa Morcinka, Pradzieje Śląska Cieszyńskiego oraz Historia Skoczowa. Muzeum czynne we wtorki i środy w godz. 9-14, czwartki 9-18, soboty i niedziele 9-14. W budynku Muzeum ma swą siedzibę Towarzystwo im. G. Morcinka oraz redakcja „Gazety Skoczowskiej”, której Towarzystwo jest wydawcą. W Skoczowie działa również Towarzystwo Miłośników Skoczowa, wydawca m.in. Kalendarza Miłośników Skoczowa.
W Skoczowie skrzyżowanie dróg: w prawo do Żor (29 km), w lewo do Wisły (21 km) i Ustronia (10 km) oraz odgałęzienie drogi do Brennej (15 km).
Wycieczki piesze
1. Na Czupel (746 m), zn. zielone – 3 godz. 15 min.
2. Na Równicę (883 m), zn. żółte – 3 godz. 15 min.