Dużą popularnością cieszy się Wesołe Miasteczko. Zajmuje obszar 40 ha, na którym zlokalizowano ponad 60 urządzeń, a wśród nich: karuzele, huśtawki, diabelskie młyny, pływającą kawiarnię, łodzie motorowe, gabinet krzywych luster i teatr iluzji. Czynne od maja do drugiej niedzieli października, oprócz poniedziałków od wtorku do soboty w godz. 10-19, niedziele i święta 10-20.
Nie mniejszą popularnością wśród dzieci cieszy się kolejka torowa składająca się z miniaturowych wagoników, prowadzonych przez same dzieci. Turyści krajowi i zagraniczni bardzo chętnie odwiedzają Chorzowskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, jedno z najbardziej nowoczesnych w świecie. Na ekranie o pow. 1000 nr prezentowane są interesujące filmy o tajemnicach wszechświata.
Filmy tłumaczone są na 16 języków. Przed Planetarium potężna statua Mikołaja Kopernika (proj. J. Bandura).
Ponad 650 000 osób rocznie odwiedza Śląski Ogród Zoologiczny. Zajmuje on 48 ha powierzchni, na której żyje ponad 300 gatunków zwierząt i ptaków, a wśród nich rzadkie okazy: orangutany, szympansy, słonie afrykańskie i indyjskie, niedźwiedzie morskie, foki, żyrafy, krokodyle, hipopotamy. Do ciekawostek ZOO należy kotlina gadów prehistorycznych, gdzie kilkanaście zrekonstruowanych mezozoicznych gadów sprzed 100 min lat. ZOO czynne codziennie 10-19 (w lecie) i w godz. 10-16 (w zimie).
Co roku na terenach wystaw ogrodniczych odbywają się pokazy kwiatów. Siedmiohektarowy obszar zajmuje rosarium – stała ekspozycja róż uprawianych w gruncie.
Spory obszar zajmują tereny festynowe, wyposażone w duży krąg taneczny z muszlą koncertową, estradą i widownią. Najbardziej masowe festyny odbywały się tu co roku w pierwszą sobotę i niedzielę czerwca, organizowane m.in. w ramach święta „Trybuny Robotniczej” – najpopularniejszej gazety na Śląsku (obecnie „Trybuna Śląska”). Ściągały one blisko I 000 000 ludzi, uczestniczących w rozlicznych imprezach organizowanych z tej okazji. Obecnie organizuje się liczne imprezy, m.in. w maju Śląskie gody.
Pn.-zach. część parku zajmuje ośrodek harcerski, czyli Szkoleniowo-Turystyczne Centrum Katowickiej Chorągwi ZHP. Mieści on schronisko młodzieżowe, pawilon techniczny, szkołę instruktorów, pawilon zuchowy, pracownie dydaktyczne, tereny namiotowe itp. Odbywają się tu co roku obozy i zloty młodzieży z kraju i z zagranicy. Tuż obok zlokalizowano 6 pawilonów – Hotel Turystyczny PTTK na 320 miejsc noclegowych z restauracją i kawiarnią. Turyści mogą znaleźć w nim wypoczynek w wygodnych pokojach 2- i 3-osobowych.
W bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Harcerskiego i Domu Turysty, na obszarze 24 ha umieszczono skansen Górnośląski Park Etnograficzny, ul. Parkowa 1, tel. (0-32) 41 07 18. Czynny od 1 V do 30 X od wtorku do piątku w godz. 10-17, soboty i niedziele 12-19. Od 1 XI do 30 IV tylko w dni robocze w godz. 9-14. Ekspozycja stała składa się z 6 zespołów obrazujących poszczególne subregiony Śląska i Zagłębia z poł. XIX wieku. Wokół obiektów szata roślinna odpowiadająca charakterowi subregionu. W parku znajdują się m.in. domy mieszkalne z Dziećkowic, Krasów, Panewnik, dom ostatniego sołtysa Katowic – Kazimierza Skiby, chałupy z Kromołowa i Istebnej, zagroda bogatego chłopa z Łaz k. Pustyni Błędowskiej, spichrze dworskie i plebańskie (XVII-XVIII w.) m.in. z Wojkowic Kościelnych i Śmiłowic. W 1996 przeniesiono z Nieboczów drewniany kościół św. Józefa z XVIII wieku.
Imprezy: w sierpniu jarmark sztuki ludowej, w czerwcu i lipcu „Wici folklorystyczne”, we wrześniu doroczne dożynki.
Wśród licznych lokali gastronomicznych poczesne miejsce zajmują restauracje: „Łania”, zbudowana z drewna na tzw. zrąb, „Przystań” i „Parkowa”. Park zdobią: galeria rzeźby w plenerze oraz ogród japoński.
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku znajduje się wprawdzie na obszarze administracyjnym Chorzowa, ale jest także miejscem spacerów i wypoczynku katowiczan oraz odwiedzających stolicę województwa gości.
Dojazd do parku tramwajami linii: 41, 6 i 11.
Wyjazd z miasta drogą szybkiego ruchu (nr 914) ul. Katowicką, która przebiega po estakadzie (od 22 VII 1979) nad pl. 1 Maja obok walcowni i stalowni huty „Kościuszko”.