Trasa Pszczyna Łąka Wisła Wielka Wisła Mata Strumień Bąków Drogomyśl Skoczów
Do Bąkowa droga drugorzędna, dalej główna nr 93. Trasa biegnie wzdłuż Jez. Goczałkowickiego i Wisły. Interesująca krajobrazowo.
PSZCZYNA
Wyjazd z Pszczyny w kierunku pd.-zach. ul. Cieszyńską.
ŁĄKA
Sołectwo w obrębie miasta Pszczyny. Zachowały się drewniane ośmioboczne stodoły z XVIII w. oraz drewniany kościół paraf. św. Mikołaja z 1660 z oddzielną dzwonnicą o konstrukcji słupowej, przykrytą dachem namiotowym. We wnętrzu dzwon z XV w. Kapliczki i figury przydrożne z XIX w. We wsi żył i tworzył pisarz i poeta ludowy – Jan Kupiec (1841-1909) – autor zbioru pieśni i legend. Grób na miejscowym cmentarzu.
WISŁA WIELKA
Wieś nad Jez. Goczałkowickim. Zachowały się tu chaty zrębowe i ośmioboczne stodoły. Kościół paraf, z 1864.
WISŁA MAŁA
Wieś nad Jez. Goczałkowickim. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1223. We wsi drewniany kościół paraf. św. Jakuba z 1. 1775-82 o konstrukcji zrębowej z oddzielną dzwonnicą o konstrukcji słupowej i barokowym hełmie. Dach siodłowy, kryty gontem. We wnętrzu rokokowe ołtarze z XVIII w. i konfesjonał, późnobarokowa ambona. Na uwagę zasługują także: murowany dom (nr 60) z poł. XIX w. oraz drewniana chata, kryta słomą z tegoż okresu.
Odgałęzienie drogi w prawo do Pawłowic (8 km).
STRUMIEŃ
Miasto (3100 mieszk., 255 m n.p.m.) położone w Kotlinie Oświęcimskiej nad Wisłą (Jez. Goczałkowickim). Urząd Miasta i Gminy.
Pierwsza wzmianka pochodzi z 1293. Prawa miejskie otrzymał Strumień w 1482 od księcia cieszyńskiego Kazimierza II, a potwierdzone przez Władysława Jagiellończyka w 1504.
Do rozwoju Strumienia przyczynił się jego właściciel marszałek księcia Kazimierza II — Mikołaj Bradecki, który rozwinął tu gospodarkę rybną. Równolegle rozwinęło się miejscowe rzemiosło. W poł. XVII w. Strumień słynął z dobrych sukienników. Wraz z rozwojem włókiennictwa w Bielsku podupadać zaczęły warsztaty tkackie, a wraz z nimi cała gospodarka miasteczka. Ożywienie przyszło wraz z budową kolei z Chybia do Pawłowic. Powstały wówczas kaflarnia i tartak. W III powstaniu śląskim (1921) w mieście mieścił się sztab wojsk powstańczych. Ze Strumieniem związani są m.in. kaznodzieja i obrońca języka polskiego ks. Jan Brzuska (1757-1840). pisarz Ludwik Kobiela (1887-1945) i Leon Wantuła.
W l. 1922-39 ośrodek szkolnictwa zawodowego mikroregionu (Publiczna Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego i Domowego – 1922-27, Szkoła Ogrodnicza – 1928-39, Szkoła Ceramiczna – 1938-39).
Strumień zachował swój średniowieczny układ urbanistyczny. W rynku barokowy ratusz z 1628, przebudowany w XVIII i XIX w. Ładna wieża z hełmem i latarnią z XVIII w. Drzwi z XIX w. Kościół paraf. św. Barbary z 1. 1789-95, restaurowany w 1936, malowany w 1965 przez Konarskiego. We wnętrzu rokokowa ambona z XVIII w., obrazy i rzeźby z XVII i XVIII w., ołtarze późnobarokowe XVIII/XIX w. Od 4 XII 1996 na placu kościelnym posąg św. Barbary wykonany przez bielską rzeźbiarkę Lidię Sztwiertnię, odlany z brązu przez Marka Żebrowskiego. Dwór z XVIII w. (tzw. zamek), przebudowywany, odnowiony w 1956. Zabudowania dworskie z poł. XIX w. (budynki mieszkalne, stajnia). Obok park podworski.
Przy ul. Londzina 23 d. karczma. We wnękach ludowe rzeźby z XIX w. (Matka Boska i św. Florian). Na uwagę zasługują również domy z XVIII i XIX w. w rynku i przy ul. ks. Londzina, Pszczyńskiej, Szkolnej i Pocztowej.
Odgałęzienie drogi w lewo do Bielska (30 km).
BĄKÓW
Wieś. Skrzyżowanie dróg: w prawo do Żor, na wprost do Cieszyna, w lewo – Skoczów.
DROGOMYŚL
We wsi d. zajazd. W Drogomyślu urodził się pastor Jerzy Badura (1845-1911), działacz społeczny i narodowy, wydawca polskiego tygodnika „Nowiny Śląskie”, obrońca ludności polskiej w zaborze pruskim.
Skrzyżowanie dróg: w lewo do Chybia (6 km), w prawo do Pruchnej (5 km).
SKOCZÓW
Przez miasto biegnie trasa główna (Katowice – Bielsko – Cieszyn).