Trasa Cieszyn – Pawłowice – Żory

Trasa Cieszyn – Pawłowice – Żory

Droga drugorzędna nr 938. Trasa przecina w poprzek Kotlinę Raciborsko-Oświęcimską i przebiega przez tereny rolnicze i bezleśne.

HAŹLACH, wieś.

KOŃCZYCE WIELKIE

We wsi drewniany kościół św. Michała Archanioła z 1777, dzwonnica z hełmem barokowym. W parku nad stawem pałac z XVIII w. W kaplicy pałacowej ambona rokokowa z rzeźbą Jonasza z wielorybem oraz organy z kościoła w Zamarskach. We wsi 700-letni dąb, pomnik przyrody.

We wsi odgałęzienie drogi w prawo do Skoczowa (10 km).

PRUCHNA

Wieś z XII w. Stadnina koni. We wsi skrzyżowanie dróg: w lewo do Kończyc Małych (5 km), na prawo odgałęzienie drogi do Pszczyny przez Bąków, Strumień oraz do Drogomyśla (5 km).

■ 5 km na pn. zach. Kończyce Małe. We wsi renesansowy zamek z XVI w., ocalały dwa skrzydła czworoboku.

W 3 km na pn. wsch. – Rychułd, przysiółek wsi Pruchna, źródła siarczone z siarkowodorem, solą potasową i żelazem (nie wykorzystywane).

PODLESIE

Skrzyżowanie dróg: w lewo do Pielgrzymowic (2 km).

2 km na zach. wieś Pielgrzymowice. Tutaj urodził się Karol Miarka (1824-82), działacz społeczny i narodowy na Górnym Śląsku, pisarz i wydawca. Założyciel„Katolika” i drukami w Mikołowie. Pochowany na cmentarzu w Cieszynie. We wsi drewniany kościół św. Katarzyny z 1675 i wieża z 1746, wykonany przez cieśli: Dudę, Smyczka i Dzięcielów. W 1908 powiększony.

GOLASOWICE

Wieś, do 22 X 1973 istniał tu (spłonął) drewniany kościół z 1518, przebudowany w XVIII w. Nowy murowany kościół z 1. 1975-77 wg proj. znanego katowickiego architekta inż. Tadeusza Łobosa. Wystrój wnętrza rzeźbiarza mikołowskiego Jerzego Kwiatkowskiego.

PAWŁOWICE

Wieś z XIII w., gotycki kościół z 1596, przebudowany w 1696, zniszczony w czasie działań wojennych (1945), odbudowany.

Skrzyżowanie dróg: w lewo do Jastrzębia Zdroju (7 km), w prawo do Pszczyny (18 km).

WARSZOWICE

Wojna zniszczyła we wsi drewniany kościół, ocalało jedynie kamienne tabernakulum z XIV w. (obecnie w murowanym kościele).

■ 2 km na zach. wieś Krzyżowice, gdzie barokowy kościół parafialny z 1793. Kościół otoczony XVll-wiecznym murem.

BARANOWICE

W obrębie miasta Żory.

Rozgałęzienie dróg: w prawo do Pszczyny, na wprost do Mikołowa, w lewo do centrum Żor.

ŻORY

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *