Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

11 km na pd. (droga Chrzanów – Zator) na terenie gm. Babice Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie z ciekawym budownictwem drewnianym z rejonu Kotliny Oświęcimskiej.

21 obiektów, w tym zagrody chłopskie, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i karczma. Liczne warsztaty z ich wyrobami (m.in. wikliniarski). Skansen czynny w okresie letnim (V—X) codziennie od 8 do 18. Wystawy stałe: Wnętrze domu sołtysiego z Przegini Duchownej; Wnętrze kuźni z Liszek; Wnętrze olejami z Dąbrowy Szlacheckiej; Wnętrze domu mieszkalnego z Przeciszowa; Wnętrze domu mieszkalnego z Podolsza; Stodoła z Kaszowa z wystawą narzędzi z regionu nadwiślańskiego; Kościół z Ryczowa pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym od 1990 odbywa się Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (VIII-IX), uroczystości odpustowe (22 IX) oraz wystawy sztuki ludowej i twórców nieprofesjonalnych.

W sąsiedztwie Parku Etnograficznego na zalesionym wzgórzu (362 m n.p.m.) stanowiącym rezerwat przyrody (buczyna karpacka) – ruiny gotyckiego zamku biskupów krakowskich Lipowiec z XIII w., z późniejszymi dobudowami z XIV w. Pierwotnie stała tutaj drewniana warownia. Zamek służył w XV i XVI w. za więzienie dla heretyków i odszczepieńców. Zachowane mury i 28-metrowa kamienna wieża z wejściem na trzeciej kondygnacji przeznaczona była m.in. na loch dla więźniów. W XVIII w. służył jako dom poprawy dla duchownych.

Zamek niszczyły kolejne pożary w XVII i w końcu XVIII w. Po ostatnim pozostał jako ruina. W l.1961-68 przeprowadzono konserwację zamku (ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) i przystosowano do zwiedzania. W trakcie prac prowadzono również badania archeologiczne. Odkryto wówczas zespół bramy wjazdowej na teren zamku górnego o unikatowych wartościach dla znajomości średniowiecznej architektury obronnej oraz wiele ceramiki, kafli, narzędzi i broni z okresu od XIII do XVIII w. Z części zbiorów urządzono m.in. czynną na zamku wystawę poświęconą dziejom Lipowca. Zamek i skansen są oddziałami Muzeum w Chrzanowie (od 1973). Po zamku oprowadzają przewodnicy PTTK. Zamek czynny codziennie w godz. 8-18 (IV-X), w pozostałych miesiącach w godz. 10-15.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *