Młoszowa – Dulowa – Wola Filipowska

MŁOSZOWA

Wieś w obrębie miasta i gminy Trzebinia. Neogotycki zespół pałacowy z ok. 1859, wzniesiony przez Juliusza Ozdobę Florkiewicza w miejscu zburzonego przez Szwedów dworu z 1603. W 1898 arch. Zygmunt Hendel przebudował pd. skrzydło pałacu w stylu neorenesansu francuskiego. Park krajobrazowy z XIX w. o historyczno-architektonicznym ukształtowaniu wnętrza parkowego. W parku romantyczne ruiny baszt, bram i mostów kamiennych, zbudowane wraz z pałacem.

DULOWA

Wieś w woj. katowickim w obrębie miasta i gminy Trzebinia, od której pobliska puszcza wzięła nazwę. Puszcza Dulowska niegdyś rozciągała się od Balic pod Krakowem po Przemszę. Dziś zajmuje zaledwie 20 km2. Wzdłuż jej pd.-zach. obrzeża autostrada Górny Śląsk – Kraków. W puszczy m.in. rzadka paproć – długosz królewski oraz cietrzewie i krogulce. Granica między woj. katowickim a miejskim krakowskim.

WOLA FILIPOWSKA

Wieś w woj. miejskim krakowskim na skraju Puszczy Dulowskiej. Stara Wola pierwotnie znajdowała się wśród lasów, tzw. Nowa Wola (przy drodze E 40) powstała dopiero po 1850. Założyli ją chłopi z Krzeszowic, którzy musieli oddać ziemię pod założenia pałacowe Potockich.

Dziś w obrębie miasta Krzeszowice.

Przy stacji kolejowej głaz i tablica upamiętniająca miejsce kaźni – rozstrzelanie przez hitlerowców 41 zakładników przywiezionych z więzienia Montelupich w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *